Zatrudnienie na etacie przynosi pracownikowi sporo korzyści. Znajdziemy wśród nich między innymi stabilizację, regularne wypłaty i brak obciążenia formalnościami, którymi zajmuje się pracodawca. Ale etat nie stanowi idealnego rozwiązania dla każdego. Niektóre osoby wolą samodzielnie określać swoje warunki pracy, w tym jej godziny, formę wykonywania oraz zarobki, jakie mogą osiągnąć. To właśnie freelancerzy!
Freelance – praca na umowę
Freelancer opiera swoje ustalenia z klientami o konkretne umowy. Może to być umowa o dzieło albo umowa zlecenie. Ta pierwsza jest stosowana przy jednorazowych projektach, druga natomiast – w sytuacjach, gdy praca dla danego klienta rozciąga się na dłuższy okres. Praca przez Internet to jeden z łatwiejszych kanałów, jakimi freelancer może pozyskać klientów. Korzystają z tego programiści, copywriterzy, wirtualni asystenci i wielu innych freelancerów.
Freelancing nie tylko w Sieci!
Trzeba jednak pamiętać, że freelancing to także wiele zawodów, których nie dotyczy praca online. Freelancerem może być także malarz, pisarz, dziennikarz, coach lub nawet trener fitnessu. Słowo to określa samą formę wykonywania pracy, a niekoniecznie jej charakter. Jednak na ogół określamy tak osoby, które zajmują się w jakimś zakresie pracą twórczą. Choć osoby zatrudnione na budowie również mogą realizować pojedynczy projekt, w tym przypadku mówimy raczej o pracownikach kontraktowych.